اخبار > نگاهی به عملکرد بودجه دانشگاه در 6 ماهه اول سال 1399  چاپ        ارسال به دوست

گزارش عملکرد

نگاهی به عملکرد بودجه دانشگاه در 6 ماهه اول سال 1399

«بسمه تعالی»

نگاهی به عملکرد بودجه دانشگاه در 6 ماهه اول سال 1399

با سلام و درود به پیشگاه حضرت ولی عصر (عج) و سلام و صلوات به ارواح طیبه شهدای گرانقدر جمهوری اسلامی ایران، خاصه شهدای دانشگاه مازندران و عرض سلام و ادب و احترام حضور همکاران گرامی، اخیرا یک سوال در ذهن بعضی از همکاران مطرح هست و گاها می پرسند که با توجه به شیوع بیماری کرونا، صرفه ­جویی ناشی از هزینه ­های طبخ غذا و حمل و نقل دانشجویان (به ­دلیل عدم حضور آن­ها) که حدوداً «2» میلیارد تومان در ماه می­باشد چه می­شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که حقایقی در بحث منابع و مصارف دانشگاه وجود دارد که دانستن آنها باعث قضاوت درست می گردد:

1- کل اعتبارات مصوب دانشگاه مازندران در سال 99 از محل درآمد عمومی و اختصاصی مبلغ 171 میلیارد تومان بوده که  متوسط مبلغ ماهانه آن با فرض تخصیص 100 درصد منابع، مبلغ 14/25 میلیارد تومان می باشد. درمقابل، مصارف دانشگاه به صورت ماهانه شامل: هزینه های پرسنلی (اعم از حقوق و دستمزد اعضای هیات علمی و کارکنان، مزایا، اضافه کار، بن غذا و ...) 11/1 میلیارد تومان و هزینه های اجتناب ناپذیر دانشگاه (شامل قراردادهای حجمی بدون در نظر گرفتن طبخ غذا: (قراردادخدمات، نظافت نگهداری تاسیات)، حق التدریس، هزینه های امور جاری معاونت ها و دانشکده ها و ... ) مبلغ  حدود 4 میلیارد تومان می باشد که بجز حق التدریس (با متوسط ماهانه 1 میلیارد تومان)  الزاما به صورت ماهانه پرداخت می گردد. با یک حساب سر انگشتی می توان گفت برای بقیه هزینه های جاری دانشگاه نظیر خرید کالاهای مصرفی، هزینه مصرف انرژی و..... مبلغ بسیار ناچیزی باقی می ماند. البته اگر فرض شود که بدهی دوره گذشته وجود نداشته باشد (که دارد) و تخصیص کامل باشد که نیست (تخصیص در شش ماه اول 99 حدود 46 درصد بوده است).

2-  در سال گذشته، هزینه مربوط به طبخ و توزیع غذای دانشجویان حدود 12 میلیارد تومان بوده که حدود 6 میلیارد تومان آن از سوی سازمان امور دانشجویان تأمین گردید و مابقی بدهی به پیمانکار در ماه های اخیر (در سال 99) پرداخت گردید. مضافا اینکه از ابتدای سال 99 تا کنون هیچگونه اعتبار دریافتی از سازمان امور دانشجویان نداشتیم.

3- در سال 99، افزایش حقوق و دستمزد ماهیانه حدود 3 میلیارد تومان بار مالی بهمراه داشته است که این افزایش شامل دو بخش: «افزایش ضریب سالیانه حقوق که در بودجه سنواتی دیده شده» و بخش دیگر آن «اجرای مصوبه هیأت امنای دانشگاه های مازندران در اسفند 98» بوده که بار مالی آن به صورت ماهیانه حدود مبلغ  1/7 میلیارد تومان بوده و به دلیل زمان تصویب آن در بودجه سال 99  نیز پیش ­بینی نگردید؛ تا کنون نیز اعتباری بایت آن به اعتبارات مصوب اضافه نگردیده است.

4- در سال جاری عمده بدهی سنوات گذشته دانشگاه پرداخت گردیده است. نمونه بارز آن می توان به پرداخت بدهی پیمانکار سلف سرویس به مبلغ حدود 6 میلیارد تومان اشاره نمود. در مجموع می توان گفت از تیر ماه 98 تا کنون کل بدهی های دانشگاه به یک چهارم بدهی قبلی تقلیل یافته است.

5-  با توجه به شیوع ویروس کرونا، در سال 99 هزینه های اضافی به دانشگاه تحمیل شده است .مبلغ حدود 4 میلیارد تومان جهت تامین زیرساخت مورد نیاز IT برای آموزش های مجازی اعم از تهیه سرور، خرید لپ تاب اعضای هیأت علمی و ... هزینه گردید.

6-  به علت افزایش شدید قیمت­ها در سال 99، قدرت خرید تجهیزات و کالاها از محل اعتبارات هزینه ­ای مصوب به شدت کاهش یافته است. متاسفانه تا این لحظه از طرف سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی هیچ تصمیمی در این خصوص اتخاذ نگردیده است.

7-  در سال جاری اعتباری معادل 13/2 میلیارد تومان جهت اجرای پروژه های احداث دانشکده علوم اقتصادی و اداری، احداث و تجهيز دانشکده عمران و تعميرات اساسی، خريد تجهيزات و محوطه سازی و تاسيسات زيربنايی به دانشگاه ابلاغ گردید. علاوه بر آن با پیگیری های صورت گرفته اعتباری معادل 3/75 میلیارد تومان نیز از محل اعتبارات قانون استفاده متوازن برای پروژه احداث و تجهيز دانشکده عمران به دانشگاه ابلاغ گردید. با توجه به این که تخصیص بخش قابل توجهی از این اعتبارات به صورت اسناد خزانه مدت دار می باشد و از سوی دیگر افزایش قیمت کالاها و خدمات (به دلیل افزایش نرخ ارز)، موجب تضعیف عملکرد پیمانکاران گردیده، در نتیجه اجرای پروژه ها با کندی مواجه شده است.

رجاع واثق دارم به فضل خدای متعال و با درایت و پیگیری­های خالصانه ریاست محترم دانشگاه، حمایت های مجدانه معاونت محترم اداری و مالی و صبر و شکیبایی شما عزیزان امسال را بهتر از سال گذشته، سپری خواهیم کرد. با اطمینان عرض می‌کنم که پرداخت مطالبات بحق و قانونی همکاران برای مجموعه ی مدیریت دانشگاه، بخصوص ریاست محترم دانشگاه و معاونت محترم اداری و مالی در اولویت کاری قرار دارد و بنده نیزبه عنوان جزء کوچکی از این مجموعه،خود را در برابر همکاران عزیز مسئول می‌دانم واز هیچ کوششی دریغ نخواهم کرد.

 

به امید سربلندی ایران اسلامی و موفقیت دانشگاهیان عزیز

عیسی زاده روشن

 مدیر  برنامه ، بودجه و تحول اداری و بهره وری دانشگاه


٠٨:٥٤ - 1399/07/22    /    شماره : ٢٦٧٨٧    /    تعداد نمایش : ١٠٦خروج