اخبار > حضور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تجقیقات و فناوری در دانشگاه مازندران  چاپ        ارسال به دوست

حضور معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تجقیقات و فناوری در دانشگاه مازندران

در آستانه فرارسيدن آغاز سال تحصيلي جديد انجام شد:

حضور معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم، تجقيقات و فناوري در دانشگاه مازندران

        به گزارش روابط عمومي دانشگاه مازندران، دکتر محمدتقي نظرپور معاون اداري، مالي و منابع انساني وزارت علوم، تحقيقات و فناوري براي ديدار با رييس دانشگاه و بازديد از پروژه هاي عمراني دانشگاه، پيش از ظهر روز چهارشنبه 21 شهريور ماه وارد دانشگاه مازندران شد.

       بر اساس اين ديدار و بازديد که بيش از 6 ساعت به طول انجاميد، پس از نشست مشترک هيات رييسه دانشگاه و تني چند از مديران دانشگاهي با دکتر نظرپور، فعاليت هاي در دست اقدام دانشگاه در زمينه ي پروژه هاي عمراني، مورد بازديد قرار گرفت.

دکتر محمدتقي نظرپور معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم، تجقيقات و فناوري در اين نشست با اشاره به اين مطلب که کليد واژه عقب ماندگي سنواتي، کليد واژه بسيار خوبي است که دکتر ميرنيا در سخنان خود از آن استفاده کردند، گفت: در سال هاي 84 تا 94 ، اتفاقات بسيار خوبي مي توانست در دانشگاه ها رقم بخورد که متاسفانه انجام نشد.

        دکتر نظرپور ادامه داد: در بسياري از دانشگاه هاي ما تفکيک انجام شده است و بخشي از آن به دانشگاه هاي صنعتي تبديل شده است که اين امر صدمات زيادي به دانشگاه مي زند. ما به دنبال اين هستيم که دانشگاه هايي که از يکديگر جدا شده اند، را زير يک چتر قرار دهيم و اگر در اين مسير، اعضاي هيات علمي، هم افزايي خوبي داشته باشند، بسيار مفيد است       

       معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم با تاکيد بر اين نکته که رسالت دانشگاه اين است که کساني را که به دانشگاه وارد مي شوند، با فضاي متفاوت از گذشته رو به رو کند، افزود: ولي الان شاهد آن هستيم که فضا، بسيار نامناسب است. جمعيت دانشجويي در حال کم شدن است. دانشگاه هاي بزرگي هم چون دانشگاه مازندران براي اينکه جايگاهش را در رتبه دانشگاه هاي سطح يک ببيند، نياز به تلاش همگاني توسط همه اقشار دانشگاه دارد. همه بايد دست به دست هم دهيم تا به کليد واژه دکتر ميرنيا برسيم که همان جبران عقب ماندگي است.

        دکتر نظرپور در ادامه به موضوع نسبت اساتيد دانشگاه به جمعيت دانشجويي آن اشاره و اظهار داشت: اگر متناسب با جمعيت دانشجويي، استاد جذب مي کرديم بسياري از اين مشکلات پيش نمي آمد. با جمعيت دانشجويي که اين دانشگاه دارد، ميزان اساتيد بسيار کم است. به همين دليل تلاش هماهنگ زيادي را مي طلبد. بايد نسبت به بخش اعضاي هيات علمي نيز توجه کنيم.

       معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم افزود: نکته سوم، درآمد اختصاصي دانشگاه نسبت به درآمد عمومي است. اين عدد اکنون چيزي حدود 10 درصد مي باشد که نسبت به دانشگاه هاي ديگر بسيار فاصله دارد. درست است که دانشگاه هاي بزرگ، خصوصا در تهران مسايل و مشکلات کمتري دارند ولي به نظر مي رسد با توانمندي که دکتر ميرنيا دارند، دانشگاه مازندران مي تواند از درآمد اختصاصي خود بهره خوبي ببرد. بايد کاري کرد که علاقه مندي اعضاي هيات علمي به فعاليت هاي پژوهشي افزايش پيدا کند تا درآمد اختصاصي دانشگاه بيشتر و طبق چشم انداز شما، به 50 درصد نيز برسد.

      دکتر نظرپور به فقدان امکانات دانشگاه در شهر براي فروش و تکميل پروژه هاي نيمه تمام اشاره و خاطرنشان کرد: شما حتما يک برنامه جامع بلند مدت يا ميان مدت داريد. ما متناسب با آن چيزي که شما در طرح جامع خود داريد، بايد کمک ها را به سمت و سويي ببريم که مشکلات را حل کند. بحث مديريت سبز، پروژه خيرين، استخر و ... نيز مي تواند در اين راه بسيار  کمک کند. برخي از فضاهاي دانشکده ها، اين امکان را براي شما فراهم نمي کند. اما بخش سلف را مي توان به بخش خصوصي سپرد. همچنين مي توان بخشي از درآمدها را از طريق پروژه هاي عمراني، دکل هاي مخابراتي موجود در دانشگاه و امکاناتي که دانشگاه ها به بخش هاي خارج از دانشگاه مي دهد تامين کرد که اين مسايل سبب رفت و آمد مالي مي شود.

       معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم در پايان سخنان خود اظهار اميدواري کرد: با تلاش و همتي که داريد، نيازهاي فوري دانشگاه مازندران فراهم شود و اميد داشته باشيم که در سال هاي آتي، تمام مشکلات فيزيکي مرتفع شده باشد و همه تلاش دانشگاه براي حل مشکلات فارغ التحصيلان دانشگاه باشد. آنها نيز مي توانند به دانشگاه ها در تمام زمينه ها کمک کنند. خوب است که در اين جهت نيز قدم هاي محکمي برداريم.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه، در ابتداي نشست مشترک، دکتر سيدخلاق ميرنيا رييس دانشگاه مازندران با بيان خيرمقدم و ابراز خوشحالي از حضور معاون اداري، مالي و منابع انساني وزارت علوم در دانشگاه گفت: متاسفانه دانشگاه مازندران در طي سال‌هاي متمادي، اندکي عقب ماندگي سنواتي دارد.

       دکتر ميرنيا به ساخت و سازهايي که در سال 1377 و در دوره ي اول رياست ايشان در دانشگاه مازندران انجام شد تاکيد کرد و با اشاره به حضور تعداد 4 رييس دانشگاه پس از وي، به مدت 10 سال طي سال هاي ۸۴ تا ۹۴ گفت: به طور ميانگين هر رييس ۲ سال و نيم در اين پست حضور داشتند. بديهي است که در اين مدت کم، به دليل بي ثباتي مديريتي نمي شود انتظار تداوم کار و انجام فعاليت هاي اساسي داشت و به همين دليل با وجود اعتبارات مالي فراوان، برنامه‌اي که مي بايست برنامه ريزي و اجرا مي شد، متاسفانه در اين مدت چند سال به سرانجام نرسيد.

       دکتر ميرنيا در اين خصوص به مصداق هايي نيز اشاره کرد و گفت: براي مثال مجوز دانشکده علوم اقتصادي و اداري در سال 1382 اخذ گرديد ولي به دليل نداشتن ساختماني مستقل، موقتا در دانشکده علوم انساني و اجتماعي مستقر شدند و از آن تاريخ تاکنون، همچنان در اين دانشکده حضور دارند. دانشکده حقوق و علوم سياسي نيز همينطور. موقتا در دانشکده هنر و معماري مستقر هستند تا ساختمان دانشکده مذکور ساخته شود. دانشکده علوم پايه نيز به سه دانشکده‌ي علوم رياضي، علوم پايه و شيمي تبديل شده است با همان امکانات سابق. حتي ۱۵ آزمايشگاهي که در دوره حضور قبلي بنده در دانشگاه ساخته شد، تازه در سال گذشته ۱۲ آزمايشگاه آن، مجهز به تجهيزات نصبي شدند.

       رييس دانشگاه مازندران سپس به تعميرات ساختمان ها نيز گريزي زد و گفت: در سال گذشته تعميرات اساسي تمامي ساختمان هاي دانشکده ها را انجام داديم. يراي مثال کل سقف شيرواني دانشکده علوم اقتصادي و اداري و دانشکده علوم انساني و اجتماعي را بعد از ۲۵ سال تعويض کرديم.

       رييس شوراي فرهنگي و اجتماعي دانشگاه مازندران در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به عدم کلنگ زني مجتمع فرهنگي و اجتماعي دانشگاه که نقشه آن در سال 1382 آماده شده بود، گفت: از آن زمان تاکنون، متاسفانه هيچ کاري در اين خصوص به انجام نرسيده است.

       رييس دانشگاه جامع استان مازندران سپس به دغدغه اش در خصوص رفاهيات دانشگاهيان دانشگاه مازندران اشاره کرد و افزود: در سال 1384 ساخت استخر دانشگاه در زماني که پول هم داشتيم و از يک ميليارد هزينه ساخت آن، مبلغ ۸۰۰ ميليون تومان را در اختيار داشتيم، در دستور کار قرار گرفته بود ولي کلنگش توسط وزير وقت علوم به زمين زده نشد. تا اينکه چند ماه قبل، خودمان مجددا تصميم گرفتيم تا کلنگ احداث آن را بر زمين بزنيم. اين در حالي است که دانشکده تربيت بدني و علوم ورزشي دانشگاه مازندران، در ايران جزو دانشکده هاي مطرح در ميان رشته هاي تربيت بدني است و متاسفانه از داشتن استخر براي استفاده و آموزش دانشجويان خودش بي بهره است.

        مسئول تشکيل اتاق فکر توسعه و تعالي استان مازندران در بخش ديگري از سخنانش به کمبودهاي آزمايشگاهي دانشگاه نيز اشاره کرد و افزود: آزمايشگاه مرکزي هم از اين کمبودها مستثني نيست. کلنگ آزمايشگاه مرکزي را دو سال پيش بر زمين زديم و اگر مشکلات گراني پيش نمي‌آمد تا دو ماه ديگر افتتاح مي شد.

       دکتر ميرنيا با اذعان به مشکلات مالي که دولت با آن دست و پنجه نرم مي کند و با اشاره به انتزاع دانشگاه هاي صنعتي نوشيرواني بابل و علوم کشاورزي و منابع طبيعي ساري از دانشگاه مازندران در چند سال قبل ادامه داد: در هر صورت دانشگاه مازندران داراي يک عقب ماندگي سنواتي است. ما مي دانيم دولت به شدت دچار مشکلات مالي است، از طرفي با وجود صدمه جدي که از جدا شدن دانشگاه هاي ساري و بابل، متوجه دانشگاه مازندران شد، با اين وجود قصد باز سازي و به سازي خود را داريم. همچنين نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه مازندران ۱ به ۳۵ است که وضعيت مطلوبي نيست. ولي در همه زمينه ها در حال بازسازي خود هستيم. چه در بخش هاي آموزشي، چه در بخش هاي پژوهشي و چه در ساختار کالبدي.

       مدير شبکه ملي جامعه و دانشگاه استان مازندران به مثال هايي در اين خصوص نيز اشاره کرد و گفت: براي مثال کنار ساختمان کتابخانه ي مرکزي دانشگاه در حدود ۳۰ هکتار زمين ماسه بادي است که با خاک پوشانده شده و ما قصد داريم تا آن را به باغ تبديل کنيم. همچنين در طي دو سال اخير، مبلغ ۶ ميليارد تومان تجهيزات خريداري کرديم چرا که آزمايشگاه هاي ما فرسوده بوده و اکنون بازسازي آزمايشگاه ها در دستور کار ما قرار دارد.

       دکتر ميرنيا در پايان سخنانش ابراز اميدواري کرد که با عنايت ويژه معاون اداري، مالي و منابع انساني وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به دانشگاه مازندران، مشکل عقب ماندگي سنواتي دانشگاه برطرف شده تا طي سه چهار سال آينده، دانشگاه مازندران، ساختار منظمي پيدا کند.

حجت الاسلام محمد رحيميان رييس دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه هاي استان و هم در اين نشست با اشاره به اين که اگر اقدام قابل توجه و نماياني در دانشگاه صورت گرفته است، در طول دو دوره مديريت دکتر ميرنيا بوده است، گفت: بنده از زمان مديريت قبلي دکتر ميرنيا در دانشگاه مازندران تاکنون طي اين چند سال حضور داشتم و از نزديک شاهد فعاليت هاي چندين رييس دانشگاه بودم.  انصافا در اين دوره، فعاليت هاي عمده، نمايان و قابل توجهي را شاهد هستيم که در دوره هاي قبل، کمتر شاهد آن بوديم.

       مسوول دفتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه مازندران افزود: استان ما به عنوان يک استان عقب مانده، نگاه داشته شده و به خاطر ظاهر سرسبزي که دارد، غلط انداز است و متاسفانه اين مهم در خصوص دانشگاه نيز صدق مي کند. ما شاهد آن هستيم که در استان هاي ديگر، نوع نگاه به دانشگاه، به عنوان يک ظرفيت فاخر، قابل اعتنا و ارزشمند است که مي بايست به رشد و تعالي آن کمک کرد. حال آنکه در استان ما، نه تنها اين نگاه به دانشگاه ديده نمي شود، بلکه ديگران انتظار دارند دانشگاه کمک حال شان باشد. واقعا در شان دانشگاه مازندران، آن هم با اين همه قدمت نيست. متاسفانه استان هايي که خشک هستند دانشگاه هاي سرسبزتر و پر رونق تري داشته و وضعيت بهتري دارند. 

       حجت الاسلام رحيميان در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به ظرفيت، توانمندي و نحوه مديريت رياست فعلي دانشگاه مازندران گفت: نحوه مديريت ايشان به گونه اي است که از پتانسيل و ظرفيت بالايي برخوردار بوده و با توجه به دارا بودن روحيه ي پيشرو و توانمندي زياد، همکاران دانشگاهي براي همراه بودن با ايشان مي بايست همت والايي داشته و تلاش بيشتري از خود به نمايش بگذارند.

       رييس دفاتر نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه هاي استان در پايان سخنانش با تاکيد بر اين که اين دانشگاه محروم است، ادامه داد: در طي سال هاي گذشته در حق دانشگاه مازندران جفا شده و مسلما حق دانشگاه مازندران، بيش از اين هاست.

 

 


١٠:٠٦ - 1397/06/25    /    شماره : ١٨٢٤٠    /    تعداد نمایش : ١٨٧خروج